בריאות עובדים ותזונה במקום העבודה

לאחר שנת הקורונה, אחד האלמנטים שנוספו לשאלה כיצד שומרים את העובדים במקום העבודה, הוא נושא הבריאות. מה החשיבות של בריאות עובדים במקום העבודה? מה הקשר בין תזונה במקום העבודה, לבין בריאות העובדים והתפוקות שלהם? סקירה קלילה עם ממצאים מעניינים לפניכם.

מקום העבודה שלנו תופס מקום מרכזי בחיינו, וזה לא חדש. חלקנו נמצאים במקום העבודה לפחות חצי מהיום, וחלקנו אף יותר. מקום העבודה הוא היציבות המשפחתית, ומסתבר כי ישנו קשר ישיר בין תזונת העובדים לבין בריאותם. איך זה בא לידי ביטוי? כאשר מעביד דואג לאוכל עבור עובדיו, הוא מעניק להם ביטחון, מה שגורם ישירות לעלייה בתפוקות העובדים.

באותה מידה, תזונה לא הולמת גורמת לירידה של כ-20% בתפוקה, וזאת על פי מחקרים ברחבי העולם.  תזונה לא בריאה משפיעה על מצב הרוח של העובד, על הבטיחות שלו, על התפוקה שלו, ובטווח הרחוק גם על הבריאות שלו.

ברגע שמקום עבודה דואג להזנת העובדים, הוא מקבל בחזרה עובד שבע רצון, בטוח, יציב, עם תפוקות גבוהות ואפשרות להישארות במקום העבודה לטווח ארוך.

ממצאים מעניינים ממחקרים שנעשו על הקשר בין הזנה במקום העבודה לבין בריאות העובדים:

  • רמות נמוכות של סוכר בדם יכולות להיגרם בעקבות "דילוג" על ארוחות ומשפיעות על העירנות של העובד לשלילה.
  • חוסר בברזל גורם לפגיעה של כ-30% מתפוקות העובד.
  • עובדים אשר לא מקפידים על תזונה מאוזנת ובריאה לאורך זמן, נוטים להיעזר יותר ממקום העבודה.
  • עובדים שלא ניזונים כראוי במקום העבודה, נמצאים בסיכון תזונתי ובריאותי.

את הנתונים הללו אספנו ממרכז המידע של המוסד לבטיחות ולגיהות.

אז מה כן אפשר לעשות?

במקום להתעלם מהנושא או לא להתייחס אליו, הדבר הטוב ביותר שניתן לעשות הוא לקחת אחריות על הזנת העובדים, מתוך רצון לדאוג לבריאותם, רווחתם, ובהמשך ישיר לכך, תפוקותיהם בעבודה. לעיתים קרובות העובדים לא מספיקים להכין לעצמם אוכל, או שהיצע האוכל הקרוב למקום העבודה מוגבל, לא בריא ולא עשיר תזונתית, ולכל זה השפעה ישירה על מקום העבודה. החשיבות של בריאות עובדים במקום העבודה, כתוצאה בין היתר מהאוכל שהם אוכלים היא עצומה, ובהחלט אפשר לקחת אחריות כמעבידים ולדאוג להזנת העובדים.

חברת סיבוס סודקסו מציעה לחברות וארגונים בכל רחבי הארץ שירות מצוין של הזנה, המותאם למאה ה-21. מה הכוונה? כל עובד פותח חשבון אישי באפליקציה של סיבוס. המעביד מזין לחשבון האישי של העובד תקציב מסובסד לארוחות, והעובד יכול להזמין ארוחות מהיצע גדול של אפשרויות באיזור של מקום העבודה.

התוצאה?

עובד רגוע שאוכל טוב, שיודע שלמקום העבודה אכפת ממנו, כי זה בא לידי ביטוי גם בסבסוד הארוחות, ובאיכות הארוחות. העובד יכול לבחור את סוג וסגנון האוכל, לבחור מקום איכותי להזמין ממנו, לא להטריד את מוחו ומחשבותיו במה יאכל, איפה, מתי ועוד.. עובד כזה הוא גם עובד בריא יותר וגם שבא רצון ממקום העבודה, מה שמוביל לתפוקות גבוהות יותר ולתרומה ישירה למקום העבודה.