טרנדים של עולם העבודה העתידי

לקצב האדיר בו מתפתחת הטכנולוגיה סביבנו, יש השפעה אדירה כמעט על כל תחומי החיים. בפרט, עידן החדשנות הנוכחי מביא שינויים בעולם העבודה, ולמעשה מייצר את עולם העבודה העתידי. תוסיפו לכך את השפעות הקורונה על העולם, ותקבלו מציאות שונה לחלוטין מכל מה שהכרתם. במסגרת עיצובו של עולם העבודה העתידי, משתנים סוגי המשרות בשוק, הביקוש למקצועות כאלה ואחרים, היחס לרמות השכלה וגם תנאי העבודה עצמם. כבר עכשיו, חברות רבות עברו למודל של עבודה מהבית, אבל מה צפוי בהמשך?

מגמות בשוק העבודה:

השכרת משרדים בחללים זמניים

משרדים קבועים אשר מושכרים לטווח זמן ארוך, הופכים אט-אט לנחלת העבר. הטכנולוגיה מאפשרת למרבית האנשים לעבוד מהבית או ממיקומים אחרים מחוץ למשרד, ומשבר הקורונה דחף חברות רבות לאפשר לעובדים לעשות את זה לפחות חלק מהזמן. במציאות כזו, השקעה במשרדים קבועים, בעיצוב ובהוצאות הנלוות לכך, עשויה להיות מיותרת. הפתרון? חללי עבודה זמניים, אשר מאפשרים יצירה של סביבת עבודה משותפת נוחה מבלי להתחייב לתקופה ארוכה.

גיוון במסגרת עולם העבודה החדש

שוק העבודה העתידי צפוי להיות מגוון בהרבה מאשר עולם העבודה הישן. פעם, היה מאוד נהוג שעובדים נשארים באותו מקום עבודה זמן רב, ולמעשה מחליפים מעט משרות לאורך החיים. זה כבר לא המצב - כיום יש הרבה מאוד אופציות וכבר לא כל כך פשוט לגרום לעובדים להישאר. הביקוש למקצועות מסוימים עולה כל הזמן, כך שהרבה פעמים משתלם לעובדים לעבור עבודה כל שנתיים-שלוש.

בניסיון להשאיר עובדים, חברות רבות מציעות מעבר למחלקות אחרות או ניהול פרויקטים מיוחדים. בנוסף, במסגרת המאמצים לשימור מצבת העובדים, מציעים היום מקומות העבודה תנאים טובים יותר ושלל הטבות. בין השאר, עובדים רבים נהנים מסבסוד ארוחות - סכום חודשי לניצול במגוון מסעדות, ממקום העבודה או בימים בהם עובדים מהבית.

יחסי עובד מעביד

שינויים בעולם העבודה ניתן למצוא, גם בכל הקשור לתקשורת וליחסים בין המעסיקים לעובדים. לעומת העבר, מעסיקים נוטים להעניק כיום הרבה יותר חופש, מתוך הבנה שכך העובדים יכולים להביא את עצמם לידי ביטוי בצורה טובה ונרחבת יותר. החופש מספק לעובדים מרחב פעולה נוח ונעים, מפתח את החשיבה שלהם ומסייע להם לעבוד ביעדים. מעסיקים כבר לא רואים צורך במעקב מתמיד אחר כל פעולה קטנה של כל עובד, אך כמובן שגם לחופש צריכים להיות גבולות.

אם לא מציבים גבולות, ומוצאים את הדרכים הנכונות להעריך את התרומה של כל עובד ועובדת, לחופש עלולה להיות השפעה בעייתית מאוד. חשוב לייצר אווירה שמאפשרת חשיבה וניהול עבודה עצמאיים, אך במקביל מבטיחה כי העובדים ימשיכו לספק תפוקה מקסימלית ותוצאות טובות.

בשורה התחתונה

כפי שאתם מבינים, עולם העבודה משתנה ומתהווה ברגעים אלה ממש. מה תהיה התוצאה הסופית? איך בדיוק עומד להיראות עולם העבודה העתידי? קשה מאוד לדעת, אבל סביר להניח שצפויים לנו עוד טרנדים מעניינים בהמשך. חלקם יחלפו, ואחרים יהפכו למגמות קבועות. כדאי לעקוב כדי לא להיתפס לא מוכנים בבוא היום, על מנת שתצליחו להשתלב במסגרת עולם העבודה העתידי, ולמצוא בו את מקומכם הראוי והמתאים.

להתאמת תקציב עבורכם והצטרפות