מה זה עבודה היברידית?

עד ממש לא מזמן, רובנו פעלנו על פי מודל העבודה המסורתי והוותיק - מגיעים למשרד בכל יום בבוקר וחוזרים הביתה אחרי הצהריים. בשנים האחרונות, ובעיקר מאז פרוץ משבר הקורונה, נחשפים יותר ויותר אנשים למודל עבודה חדש ומגוון יותר - עבודה היברידית. זהו מודל שמאפשר עבודה מרחוק, מביתם של העובדים, מבלי להגיע למשרד.

עבודה היברידית מתקיימת כאשר חלק עובדים מהבית וחלק מהמשרד, או כאשר כולם עובדים בחלק בימי השבוע במשרד ובימים האחרים בבית, ויש גם שילובים כאלה ואחרים של שני המאפיינים. בכל מקרה, יש כמה דברים שצריך לקחת בחשבון - למי זה מתאים, מהם היתרונות והחסרונות של עבודה היברידית ואיך עושים את זה נכון.

האם עבודה במודל היברידי מתאימה לכולם?

עבודה היברידית לא בהכרח מתאימה ונכונה לכל אחד ואחת. עבודה מהבית מצריכה משמעת עצמית גבוהה, יצירה עצמית של סביבת עבודה מתאימה וכמובן תנאים מסוימים כמו חיבור מהיר ויציב לאינטרנט, מחשב טוב וכו'. בעת תכנון מודל עבודה היברידי, מעסיקים צריכים לקחת בחשבון את כל סוגי התפקידים השונים בחברה, את תנאי המגורים של העובדים ואת החומר האנושי. מנגד, כאשר מוצעת לעובדים האפשרות לעבוד מהבית, עליהם לשקול היטב האם זה מתאים להם וכיצד זה ישפיע על יכולתם לעבוד כפי שהם רגילים. 

בכדי שהמודל יצליח, על המעסיקים לספק לעובדים את כל התנאים הדרושים: עמדת עבודה נוחה, שלא נופלת באיכותה מזו שקיימת במשרד, וכן פתרון קבוע להאכלת העובדים. כיום, נהוג לספק סבסוד להזמנת אוכל ממסעדות, ובמקביל מסעדות רבות התאימו עצמן והקימו מערך משלוחים. למעשה, קיימות אפילו מסעדות שפתוחות למשלוחים בלבד.

יתרונות של עבודה היברידית

עבודה היברידית יכולה לחסוך זמן רב. כאשר עובדים מהבית, אפשר להשקיע הרבה פחות זמן בהתארגנות לעבודה וחשוב מכך, לא צריך לבזבז זמן יקר על נסיעות. הגעה למשרד עלולה להימשך זמן רב אם מתגוררים במרחק רב ממנו, אבל גם אם לא, בוודאי שעדיף לחמוק מהפקקים לשני הכיוונים. עבודה מהבית גם מאפשרת ניהול גמיש יותר של הזמן וזמינות גבוהה יותר של העובדים, כולל בשעות שנחשבו לא שגרתיות לעבודה במודל הישן.

בנוסף, בחלק מקרים בהם עובדים מרגישים לא כל כך טוב, עבודה היברידית יכולה להועיל מאוד. יש מצבים בהם אנשים כן מסוגלים ואפילו רוצים לעבוד, אבל מעדיפים לא להגיע לעבודה מכיוון שהם חוששים להדביק אחרים. כעת, הם פשוט יוכלו לעבוד כרגיל, פשוט מהבית.

חסרונות של עבודה היברידית

  • סביבת עבודה לא אפקטיבית - כדי לעבוד מהבית, צריך לייצר לכך את התנאים המתאימים. באופן אידיאלי, כל עובד יחזיק בעמדת עבודה ביתית, שקטה ומבודדת, אבל לרוב זה לא כך. העובדים צריכים להתמודד עם רעשים והפרעות מצד שאר דיירי הבית, ועם אווירה בה קשה להיות אפקטיביים.

  • קשר לקוי עם שאר העובדים - אמנם לא חסרות דרכים ליצירת קשר מרחוק, אבל עבודה היברידית עלולה בכל זאת לגרום למצב שעובדים באותו צוות לא מתקשרים מספיק ביניהם, ובכך להפריע להם לייתר תפוקה כרגיל.

בשורה התחתונה

עבודה היברידית היא העתיד של עולם העבודה. במדינות מסוימות המודל נמצא בשימוש רחב כבר הרבה שנים, וגם לישראל הוא היה צפוי להגיע גם ללא הקורונה, בשלב כזה או אחר. בין אם אתם מעסיקים או עובדים, כדאי לכם לשקול היטב את מאפייני המודל ולהחליט האם וכיצד להשתמש בו. בהצלחה לכולם.

להתאמת תקציב עבורכם והצטרפות