מחוברות עובדים להשגת הצלחה ארגונית

עד כמה העובדים שלכם מחוברים לארגון ואיך זה משפיע על ההצלחה הארגונית?

אחד הטרנדים העיקריים אשר מעסיקים חברות רבות ומעסיקים שונים בשוק העבודה, הוא מידת המחוברות של העובדים לארגון. אם גם אתם טרם נחשפתם למושג, או מעוניינים להעמיק, הנה הזדמנות להבין מהי מחוברות עובדים, כיצד ניתן למדוד אותה, ומה הגורמים אשר משפיעים לטובה על היווצרות המחוברות או הרחבתה, בקרב עובדי החברה או הארגון.

מהי מחוברות עובדים?

המונח "מחוברות עובדים" מתייחס למידת המחויבות שיש לעובדים מול אדם או מול משימה בארגון. מידת המחויבות, מסתבר, היא נושא אשר מעסיק ארגונים וחברות רבים ברחבי העולם, בשנים האחרונות.

מחויבות אמיתית, מתוך רצון, ולא מתוך מניעים של פחד או כפייה, נוצרת כתוצאה מכך שהעובד מרגיש טוב במקום מסוים, מרגיש חלק מהמקום, מעוניין לתרום למקום, עשייתו הינה בעלת תוצרים, ובעצם הכל נעשה מתוך רצון טוב, או לפחות מידה ניכרת של העשייה.

כיצד ניתן למדוד מחוברות עובדים?

מטרתה של מדידת מחוברות עובדים היא בסופו של דבר לשפר ולייעל את העובדים, את המערכת, את הארגון. עובד שמרגיש מידה גבוהה של מחויבות למקום, יפעל ביתר חריצות, אכפתיות, ראש גדול ויצרניות. המדידה נעשית על מנת לעקוב אחר התקדמות העובדים, לזהות מה מעכב את ההתקדמות, וכמובן, לפעול לשינוי.

את המידה של מחוברות העובדים נהוג למדוד בעיקר באמצעות שאלונים, אשר מודדים את מידת המוטיבציה, החיבור למקום ולחזון, מידת האמון של העובד במקום, ונתונים מעניינים נוספים.

השאלונים בנויים באסטרטגיה חכמה, והחשיבות של שיתוף פעולה של כל העובדים, היא עצומה כמובן. מקום אשר מגדיר את עצמו כמקום ששואף לשיפור מתמיד, לצמיחה, לרווחה, יתווך את השאלונים האלו לעובדים ויוודא שהם מבינים את חשיבותם.

מה משפיע לטובה על מחוברות עובדים?

ישנם מספר גורמים אשר בהחלט משפיעים לחיוב על מידת המחוברות של העובדים לארגון:

מערכות יחסים עם המעבידים – כאשר עובד מרגיש שהמעביד שלו לוקח עליו אחריות, פורש עליו חסות, משמש כתובת אמיתית עבורו, הוא מרגיש מוגן, מרגיש שיש לו למי לפנות, וזה בהחלט מגביר את מידת המחוברות שלו למקום העבודה.

איזון בין בית לעבודה – מקום עבודה אשר מבין את החשיבות של איזון בין העבודה לבין הבית, מראה לעובד שהוא לא רואה רק את העובד בעבודה, אלא מבין שיש משתנים נוספים שמשפיעים על העובד ועל מצב רוחו. עובד אשר מרגיש שחייו הפרטיים נלקחים בחשבון ושיש להם מקום, יפעל ביתר מחויבות למקום העבודה שלו.

נחיצות – כאשר עובד מרגיש נחוץ במקום מסוים, מידת המחויבות שלו למקום תהיה גבוהה יותר. כל אחד, בכל תפקיד, זקוק להרגיש נחוץ, משמעותי, תורם, אינו נמצא שם סתם וכל אחד אחר יכול להחליפו. תחושת המשמעות והנחיצות הן גורמים אשר השפעתם החיובית על מחוברות העובד למקום, עצומה.